Среда, 27 Мај 2015
 • Осмиот дел на „Брзи и бесни“ во кино салите ќе пристигне во 2017. година

  Осмото продолжение на мега популарната филмска франшиза „Брзи и бесни“ на филмското платно доаѓа во 2017. година, соопшти Вин Дизел.  Осмото продолжение на мега популарната филмска франшиза „Брзи и бесни“, за нас интересна заради атрактивните модели и одлично изведените автомобилски бркотници, на филмското платно доаѓа […]

  Осмиот дел на „Брзи и бесни“ во кино салите ќе пристигне во 2017. година
 • Rallye Monte-Carlo Historique: Zastava 101 и понатаму се трка низ Европа

  Благодарение на вљубениците во старовремски возила и рели трките од Полска, Zastava 101 и понатаму „живее“ во Европа, па дури и се натпреварува на едно од најуспешните рeлија и тоа успешно. На овогодинешното рели на олдтајмери во Монте Карло се собраа многу интересни старовремски возила, […]

  Rallye Monte-Carlo Historique: Zastava 101 и понатаму се трка низ Европа
 • Со часовникот на Apple клиентите на Porsche можат да го контролираат својот автомобил

  Porsche е еден од првите производители во светот кој понуди можност автомобилот да се поврзе со новиот часовник на Apple. Како резултат на тоа, возачите може сега да пристапат до нивниот Porsche автомобили преку функцијата Car Connect, без притоа да го користат нивниот iPhone, што […]

  Со часовникот на Apple клиентите на Porsche можат да го контролираат својот автомобил
 • Vilner од Morgan Plus 8 направи вистинско врвно уметничко ремек дело

  Бугарскиот специјалист за врвни модификации на автомобилски ентериери ја претстави својата најнова креација – 2003 Morgan Plus 8 35th Anniversary by Vilner. Автомобилите на Morgan се класа за себе во автомобилскиот свет. Моделот 2003 Morgan Plus 8 35th Anniversary, изработен само во 100 примероци, е […]

  Vilner од Morgan Plus 8 направи вистинско врвно уметничко ремек дело
 • Peugeot 208 BlueHDI: Aпсолутен рекордер во ниска потрошувачка

  Импресивна вест ни доаѓа од Peugeot – моделот 208 BlueHDI со еден резервоар на гориво изминал дури 2.152 километри. Француската компанија Peugeot објави вест дека нивниот модел 208 со BlueHDI дизел мотор со резервоар од 43 литри изминал дури 2.152 километри. Тоа значи дека параметрот […]

  Peugeot 208 BlueHDI: Aпсолутен рекордер во ниска потрошувачка
 • ВИДЕО: Audi A7 quattro вози по пустина како на асфалт

  Најновото видео Audi го посвети на својот познат quattro погон, кој годинава слави 35-годишнина. Познатиот quattro погон на Audi е претставен во далечната 1980. година, а во меѓувреме стана некој вид на заштитен знак на произведувачот и вистински бренд помеѓу останатите произведувачи на погон на […]

  ВИДЕО: Audi A7 quattro вози по пустина како на асфалт
 • (ВИДЕО) МОСТ НА СТРАВОТ: Возењето по него ги плаши и најискусните возачи

  Како најава за истражувачката статија за 10-те најопасни патишта на светот, денес ви го претставуваме јапонскиот „Ешима Охаши“ – Мостот на стравот. Мостот „Ешима Охаши“ во Јапонија е долг 1.700 метри и изграден е под неверојатен агол, за да овозможи непречен воден сообраќај на бродовите […]

  (ВИДЕО) МОСТ НА СТРАВОТ: Возењето по него ги плаши и најискусните возачи
 • ИТАЛИЈАНСКА МАТЕМАТИКА: Fiat + Ferrari = Lazzarini 550 Italia Prototipo Unico

  Освен што има храброст дури и од најмалите италијански модели да направи брутално силни и брзи болиди, дизајнерот Пиерпаоло Лазарини е и добар математичар. Неговата формула изгледа вака – Fiat 500 + Ferrari F136FB (4,5 л, V8) = Lazzarini Design 550 Italia Prototipo Unico. Новиот […]

  ИТАЛИЈАНСКА МАТЕМАТИКА: Fiat + Ferrari = Lazzarini 550 Italia Prototipo Unico
 • ВИДЕО: Споредба на Volkswagen Golf GTI пред 30 години и денес

  Напредокот низ генерации е секогаш битна и актуелна тема, а споредбениот пример помеѓу Golf GTI Mk2 генерација и актуелниот Golf GTI најдобро сведочи за развојниот правец во авто индустријата. Современите автомобили се поконфорни, посигурни, потешки, побезбедни и поскапи од своите адекватни модели пред три децении. […]

  ВИДЕО: Споредба на Volkswagen Golf GTI пред 30 години и денес
 • Škoda произведе 750.000 единици на знаменосецот Superb

  Škoda објави дека во текот на 14-годишното производство од фабричките ленти се симнале 750.000 единици на моделот Superb. Првата генерација на современиот Superb е претставена на светот во 2001. година и е изработена во 136.000 примероци. Наследникот пристигна во 2008. година и произведен е во […]

  Škoda произведе 750.000 единици на знаменосецот Superb
ВИДЕО: Lamborghini Gallardo со кука влече приколка?
22/05/2015 16:00
ВИДЕО: Lamborghini Gallardo со кука влече приколка?

Суперавтомобилите не се вообичаено средство за превоз на градежниците, но сепак можат да послужат...

повеќе →
21/05/2015 16:00
РЕКОРДНО ОТПОВИКУВАЊЕ: Од пазарот се повлекуваат дури 34 милиони возила

РЕКОРДНО ОТПОВИКУВАЊЕ: Од пазарот се повлекуваат дури 34 милиони возила

Озлогласениот јапонски произведувач Takata призна дека постои...

повеќе →
20/05/2015 19:00
ВИДЕО: „Кинескиот Ролс-Ројс“ Hongqi L5 се појави на белоруска воена парада

ВИДЕО: „Кинескиот Ролс-Ројс“ Hongqi L5 се појави на белоруска воена парада

Импресивниот Hongqi L5, наречен и „Кинески Ролс-Ројс“ беше една...

повеќе →
20/05/2015 09:00
КАДЕ Е ГРАНИЦАТА – Oettinger Golf со 518, 600, 650 и 750кс

КАДЕ Е ГРАНИЦАТА – Oettinger Golf со 518, 600, 650 и 750кс

Додека Volkswagen го најавува продукцискиот Golf со 400 и повеќе коњски...

повеќе →
19/05/2015 19:00
ВИДЕО: Audi А1 на улиците на Монако

ВИДЕО: Audi А1 на улиците на Монако

Моделот А1 е првиот супермини на Audi Првиот супермини модел на...

повеќе →
ВИДЕО: Функционалноста и практичноста на ентериерот на Peugeot 108
26/05/2015 19:00
ВИДЕО: Функционалноста и практичноста на ентериерот на Peugeot 108

Малиот лав, Peugeot 108 господар на урбаниот асфалт, се одликува со исклучителна функционалност и практичност...

повеќе →
21/05/2015 09:00
ВРВЕН СПОРТСКИ СТИЛ: Porsche 911 Carrera Black Edition & Boxster Black Edition

ВРВЕН СПОРТСКИ СТИЛ: Porsche 911 Carrera Black Edition & Boxster Black Edition

Porsche ја промовираше новата Black Edition серија на моделите 911 Carrera и...

повеќе →
20/05/2015 16:00
ВИДЕО: Пристигна новиот Chevrolet Camaro

ВИДЕО: Пристигна новиот Chevrolet Camaro

General Motors ги објави првите официјални видео материјали од новиот...

повеќе →
19/05/2015 09:00
Професионален тјунинг на сите брендови на возила

Професионален тјунинг на сите брендови на возила

Професионално софтверско тјунирање на возила е достапно во „Еуроимпекс“...

повеќе →
15/05/2015 09:00
НАЈБРЗИОТ НА ПАТЕКАТА: 2016 Dodge Viper ACR со 645кс

НАЈБРЗИОТ НА ПАТЕКАТА: 2016 Dodge Viper ACR со 645кс

Dodge го претстави 2016 Viper American Club Racer (ACR), најбрзиот Viper за патека,...

повеќе →
ВИДЕО: КОЈ Е ПОБРЗ – LaFerrari или Koenigsegg Agera N?
19/05/2015 16:00
ВИДЕО: КОЈ Е ПОБРЗ – LaFerrari или Koenigsegg Agera N?

Кога два суперавтомобила застануваат на стартната линија привлекува огромно внимание, а кога...

повеќе →
14/05/2015 16:00
ВИДЕО: Кој автомобил е најбезбеден за пешаците?

ВИДЕО: Кој автомобил е најбезбеден за пешаците?

Системи за детекција и спречување на удирање во пешаци се достапни...

повеќе →
13/05/2015 19:00
ВИДЕО: Кој е побрз – Mercedes AMG GT S или Porsche 911 Turbo?

ВИДЕО: Кој е побрз – Mercedes AMG GT S или Porsche 911 Turbo?

Кога ќе се спомене AMG дивизијата на Mercedes, па уште и моделот GT S,...

повеќе →
11/05/2015 19:00
ВИДЕО: Ќе возиме 2.000 километри за само 5 евра

ВИДЕО: Ќе возиме 2.000 километри за само 5 евра

Возење со електричен автомобил е и понатаму логистички предизвик...

повеќе →
30/04/2015 19:00
ВИДЕО: КОЈ Е ПОБРЗ – VW Polo GTI или Mini Cooper S?

ВИДЕО: КОЈ Е ПОБРЗ – VW Polo GTI или Mini Cooper S?

Одлична борба помеѓу два лути ривали – VW Polo GTI и Mini Cooper S  Освежениот...

повеќе →
ФОТО: MSO McLaren P1 – врвно персонализиран суперавтомобил
26/05/2015 16:00
ФОТО: MSO McLaren P1 – врвно персонализиран суперавтомобил

Претседателот и основачот на Hamilton Court FX, David Kyte, туку што ја прими својата нарачка во вид на уникатен McLaren P1 Претседателот и основачот на Hamilton Court FX, David Kyte, туку што ја прими својата нарачка во вид на уникатен McLaren P1, врвно персонализиран од […]

повеќе →
ВИДЕО: Audi победник на 24 часа Нирбургринг
26/05/2015 09:00
ВИДЕО: Audi победник на 24 часа Нирбургринг

Audi триумфираше на една од најпознатите трки на издржливоста Заедно со 24 часа Ле Ман, трката 24 часа Нирбургринг е најпозната трка на издржливоста во светот. Оваа трка не е дел на ниеден шампионат и отворена е за сите возачи и тимови, кои сметаат дека […]

повеќе →
ВИДЕО: Škoda Fabia Combi R5 во живо на легендарниот GTI митинг во Wörthersee
22/05/2015 17:49
ВИДЕО: Škoda Fabia Combi R5 во живо на легендарниот GTI митинг во Wörthersee

Во зелена, бела и црна боја: Škoda Fabia Combi R5 беше претставена на GTI митингот – Ново видување на ŠKODA на новиот рели автомобил – R5 Fabia Combi – Брз старт: Новата Škoda Fabia Combi R5 спектакуларно го отвори чешкото рели првенство. Новата Škoda Fabia […]

повеќе →
СКАПОЦЕН ДИЈАМАНТ НА ТРКАЛА: Zagato Maserati Mostro
22/05/2015 09:00
СКАПОЦЕН ДИЈАМАНТ НА ТРКАЛА: Zagato Maserati Mostro

Миланскиот Zagato за овогодинешниот Concorso d’Eleganza Villa d’Este подготви нешто спектакуларно.  Миланскиот Zagato за овогодинешното издание на Concorso d’Eleganza Villa d’Este подготви нешто спектакуларно – Zagato Maserati Mostro. За епохалниот изглед на ова ремек дело се погрижи дизајнерот Норихико Харада, на кого како инспирација му […]

повеќе →
ВИДЕО: Анонимен колекционер откри неверојатна колекција на автомобили
21/05/2015 19:00
ВИДЕО: Анонимен колекционер откри неверојатна колекција на автомобили

Анонимен колекционер ги отвори вратите на својата огромна гаража покажувајќи ја на јавноста својата неверојатна колекција на BMW класични автомобили.  Да се биде вистински автомобилски колекционер значи истите да се собираат, средуваат, репарираат и со љубов да се одржуваат. Оваа, до сега на јавноста непозната […]

повеќе →
ВИДЕО: Škoda na Wörthersee собирот во Австрија
18/05/2015 09:00
ВИДЕО: Škoda na Wörthersee собирот во Австрија

Škoda на овогодинешниот 34-ти Wörthersee собир на тјунери претстави повеќе интересни возила, а меѓу нив и Fabiа R5 Combi. Попрецизно, се работи за караванска варијанта на неодамна претставениот тркачки болид Fabiа R5. R5 Combi го привлекува вниманието со агресивниот преден браник и големите отвори за […]

повеќе →