Gian Paolo Dallara роден во Парма 1936 година е италијански дизајнер и конструктор на тркачки болиди

dallara

Gian Paolo Dallara роден во Парма 1936 година е италијански дизајнер и конструктор на тркачки болиди.

По дипломирањето во 1960 година се вработува во Ferrari, а веќе следната година преминува во Maserati.

gian-paolo-dallara-lamborghini-miura

Во 1963 година го вработува лично Феручио Ламборгини како главен конструктор, но и како дел од исклучително млад и талентиран тим, во кој биле и Паоло Станзани и Боб Валас, екипата која со дизајнерските легенди Џуџаро и Гандини ќе го креираат митскиот Lamborghini Miura.

Заедно со Станзани, Далара ја креирал и Espadа, а од крајот на 60-те работи на развој на тркачки болиди за Френк Вилијамс.

dallara-automobili

Во 1972 Џан Паоло основа сопствена фирма со која доминира во светот на помалите формули, а од 1997 и во IndyCar серијата.

Единствен неостварен сон на овој великан е поголем успех во Формула 1, каде од 2016 година неговите болиди се наоѓаат во тимот Haas.

Повеќе вести од денес тука.

Facebook Comments

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.