Четврток, 5 Март 2015
 • Volkswagen порачува „Don’t selfie and drive“: Немој да се сликаш додека возиш!

  За да ги обесхрабри возачите да снимаат „селфи“ додека возат Volkswagen издаде три печатени плакати кои прикажуваат смртни последици од снимањето.  Фотографирањето од секогаш било многу популарно и интересно хоби, а во последно време со развојот на техничките можности и вградувањето на фото апарати во […]

  Volkswagen порачува „Don’t selfie and drive“: Немој да се сликаш додека возиш!
 • ВИДЕО: Зимски радости со Porsche 918 Spyder

  Сон на многу страствени љубители на супер спортски автомобили е барем еднаш во животот да седнат зад управувачот на едно Porsche, Lamborgini, Ferari. Доколку тоа задоволство им се случува возејќи по снежните патишта на Финска, тогаш може да се каже дека се вистински среќници. Луѓето […]

  ВИДЕО: Зимски радости со Porsche 918 Spyder
 • Ferrari има одлична визија за иднината на „Формула 1“

  Ferrari објави две импресивни илустрации кои го откриваат можниот изглед на идните болиди на „Формула 1“, а судејќи по позитивните реакции на јавноста, Италијаните се можеби на прагот на добитниот концепт.  Иако футуристичкиот болид на прв поглед, можеби изгледа радикално за разлика од сегашниот дизајн, […]

  Ferrari има одлична визија за иднината на „Формула 1“
 • ВИДЕО: Дали руски теренец може да се претвори во подморница?

  За разлика од вообичаеното друмско возење, искусните возачи знаат дека теренското возење подразбира внимателна проценка на теренот и планирање на најдобрата рута истиот да се помине. Меѓутоа, евидентно е дека некои авантуристи не обрнуваат внимание на вакви „ситници“. Кога не се почитуваат овие правила за […]

  ВИДЕО: Дали руски теренец може да се претвори во подморница?
 • Audi Prologue Avant – Уникатен спој на купе и караван

  Германскиот произведувач Audi ќе не израдува со нов концепт – Prologue Avant, кој ќе дебитира на авто-саемот во Женева. Prologue Avant стилски се надоврзува на Audi концептот на луксузно купе, претставено минатата година. Новиот концепт, кој сега го гледаме на дизајнерските цртежи, поседува препознатлива флуидна […]

  Audi Prologue Avant – Уникатен спој на купе и караван
 • CMC Jaguar Mk2 by Ian Callum во ексклузивна серија од 12 примероци

  Шефот на дизајнот на Jaguar Иан Калум и фирмата Classic Motor Cars of Bridgnorth (CMC) минатото лето во јавноста прикажаа уникатен прекрасен модификуван примерок на Jaguar Mk2, со коментар дека можеби ќе биде направен во ограничена серија. Во меѓувреме, големиот интерес за овој автомобил, кој […]

  CMC Jaguar Mk2 by Ian Callum во ексклузивна серија од 12 примероци
 • НЕСЛАВЕН РЕКОРД: Во 2014. година се отповикани 64 милиони возила

  Од вториот по големина автомобилски пазар во светот САД, во 2014. година се повлечени дури 63,9 милиони возила заради различни сериски неисправности и други проблеми, соопшти Националната агенција за безбедност во сообраќајот (NHTSA). За алармантната состојба говори податокот што бројот на повлечени возила во 2014. […]

  НЕСЛАВЕН РЕКОРД: Во 2014. година се отповикани 64 милиони возила
 • АНКЕТА: Дали знаете кои се најодговорните возачи во Европа?

  Деновиве е направено интересно истражување за возачките навики на европскиот континент. Во истражувањето се опфатени 10 европски земји: Белгија, Франција, Грција, Италија, Холандија, Германија, Полска, Шпанија, Шведска и Велика Британија. Најодговорни возачи во Европа се Швеѓаните, Италијаните се најопасни, а Грците најнепростојни, покажа истражувањето кое […]

  АНКЕТА: Дали знаете кои се најодговорните возачи во Европа?
 • ВИДЕО: Како полицијата на Дубаи тргнува во ноќна патрола?

  Еден од најбогатите градови на светот поседува импресивна полициска ергела на суперавтомобили, а денес ќе погледнеме како изгледа кога нивниот возен парк ќе тргне во ноќна патрола. Иако повеќето од нивните полициски автомобили се наменети пред се за маркетиншки цели и промоции, флотата изгледа импресивно, […]

  ВИДЕО: Како полицијата на Дубаи тргнува во ноќна патрола?
 • Peugeot е европски лидер во намалувањето на CO2 за 2014. година

  Peugeot повторно го превзеде лидерското место како еколошки најприфатливи автомобили за 2014. година, со просек од 110,3г CO2/км.  Рекордното ниво на CO2 од 110,3г/км (просекот на европскиот пазар е 123,7г) го покажува високото ниво на одговорност кон животната средина на групацијата PSA Peugeot Citroën.  – […]

  Peugeot е европски лидер во намалувањето на CO2 за 2014. година
Volkswagen Passat: „Автомобил на годината“ за 2015. ja раскажува својата приказна
05/03/2015 09:00
Volkswagen Passat: „Автомобил на годината“ за 2015. ja раскажува својата приказна

Најпосакуваната европска награда „Автомобил на годината” оди кај осмата генерација на бестселерот...

повеќе →
03/03/2015 16:00
Volkswagen Passat е европски „Автомобил на годината 2015“

Volkswagen Passat е европски „Автомобил на годината 2015“

Пред самото отворање на 85. меѓународен Автосаем во Женева се...

повеќе →
03/03/2015 09:00
ЕУРОИМПЕКС – поддршка на проектот „Дијагностика на современите моторни возила” повеќе →
02/03/2015 16:00
Audi Avant Prologue: Спортски и елегантен, повеќенаменски и поврзан

Audi Avant Prologue: Спортски и елегантен, повеќенаменски и поврзан

· Нова интерпретација на Avant филозофијата · Револуционерна информативна...

повеќе →
27/02/2015 09:00
Peugeot 6008 пристигнува во 2016. година

Peugeot 6008 пристигнува во 2016. година

Претходно веќе го најавивме новиот кросовер на Peugeot – 6008, а...

повеќе →
Volkswagen ја претставува новата генерација на Touran
04/03/2015 09:00
Volkswagen ја претставува новата генерација на Touran

• Најдобро продаваното повеќенаменско возило во Германија сега е целосно обновено • Повеќе...

повеќе →
02/03/2015 19:00
Пристигнува импресивната Scuderia Cameron Glickenhaus SCG003

Пристигнува импресивната Scuderia Cameron Glickenhaus SCG003

Џемс Гликенхаус и неговиот SCG (Scuderia Cameron Glickenhaus) го претставија...

повеќе →
27/02/2015 16:00
ВИДЕО: „Еруптираше“ најекстремниот Aston Martin – Vulcan

ВИДЕО: „Еруптираше“ најекстремниот Aston Martin – Vulcan

Aston Martin го откри својот модел – Vulcan, кој официјалната светска...

повеќе →
24/02/2015 09:00
Во Женева пристигнува новиот Volkswagen Passat Alltrack

Во Женева пристигнува новиот Volkswagen Passat Alltrack

Новата генерација на Volkswagen Passat Alltrack е официјално претставен...

повеќе →
23/02/2015 16:00
Само за најсофистицираните: Porsche Macan Turbo Exclusive

Само за најсофистицираните: Porsche Macan Turbo Exclusive

Porsche Exclusive е специјално одделение на германската компанија за...

повеќе →
Како 14-годишен хакер ја нокаутираше авто индустријата?
26/02/2015 19:00
Како 14-годишен хакер ја нокаутираше авто индустријата?

Од кога компјутерите на голема врата навлегоа во авто индустријата, присутно е прашањето за безбедноста...

повеќе →
25/02/2015 16:00
ВИДЕО: Aston Martin DB10 на снимањето на новиот Spectre Џејмс Бонд филм

ВИДЕО: Aston Martin DB10 на снимањето на новиот Spectre Џејмс Бонд филм

Дали некогаш сте се прашале како изгледа снимањето на филм за...

повеќе →
19/02/2015 19:00
АНКЕТА: Жените возачи имаат помалку самодоверба од мажите

АНКЕТА: Жените возачи имаат помалку самодоверба од мажите

Мажите имаат повеќе самодоверба, но и повеќе склоности кон ризично...

повеќе →
17/02/2015 09:00
АНКЕТА: Дали знаете кои се најодговорните возачи во Европа?

АНКЕТА: Дали знаете кои се најодговорните возачи во Европа?

Деновиве е направено интересно истражување за возачките навики...

повеќе →
13/02/2015 16:00
Што е тоа DSG менувач и како работи?

Што е тоа DSG менувач и како работи?

DSG (Direkt Schalt Getriebe) или Direct Shift Gearbox е рачен менувач со електронски...

повеќе →
ЖЕНЕВА 2015: Претставен пневматик кој произведува електрична енергија
05/03/2015 16:00
ЖЕНЕВА 2015: Претставен пневматик кој произведува електрична енергија

Футуристичкиот концептуален пневматик ги има сите можности да направи вистинска револуција во оваа индустрија.  На меѓународниот Автосаем во Женева Goodyear претстави концепт на футуристички пневматик, кој има способност да произведува електрична енергија.  Пневматикот, наречен едноставно по својата развојна шифра – BH03, може своите деформации и […]

повеќе →
(ВИДЕО) ЖЕНЕВА 2015: Seat 20V20 концепт
04/03/2015 19:00
(ВИДЕО) ЖЕНЕВА 2015: Seat 20V20 концепт

На Автосаемот во Женева Seat го претстави 20V20 концептот, како предвесник на својот SUV кој го очекуваме во 2016. година. Во периодов Seat нема SUV/кросовер модели, но наскоро оваа ситуација ќе се смени. Првиот човек на Seat Јирген Штакман уште минатата година наговести дека во […]

повеќе →
ЖЕНЕВА 2015: Mansory Huracan Tоrofeo со 1000кс
04/03/2015 15:44
ЖЕНЕВА 2015: Mansory Huracan Tоrofeo со 1000кс

Тјунинг куќата Mansory на овогодишниот Автосаем во Женева претставува повеќе новитети, а еден од нив е Mansory Huracan Tоrofeo, болид со – 1000 коњски сили. За разлика од неговиот претходник Mansory Huracan MH1 , кој поседува 5,2-литарски V10 мотор засилен на 810кс и 780Nm, оваа […]

повеќе →
(ВИДЕО) ЖЕНЕВА 2015: Koenigsegg Agera RS
03/03/2015 19:00
(ВИДЕО) ЖЕНЕВА 2015: Koenigsegg Agera RS

Иако Автосаемот во Женева се отвора денеска, на 3. март за новинари, редакцијата на Високи Октани веќе поседува ексклузивни видео материјали од штандот на шведскиот производител на суперавтомобили – Koenigsegg. Еден од новитетите на шведскиот Koenigsegg е болидот Agera RS. Се работи за high-performance верзија […]

повеќе →
ВИДЕО: До Големата Награда на Австралија останаа само 13 дена
02/03/2015 09:00
ВИДЕО: До Големата Награда на Австралија останаа само 13 дена

Меѓусезонските тестирања завршија, а до првата трка во сезоната 2015. останаа уште неполни две недели.Оваа прилика ќе ја искористиме да погледнеме едно импресивно видео од една од највозбудливите изданија на ГН на Австралија – од 2002. година. Во видео прилогот набијен со адреналин најдобро се […]

повеќе →
ВИДЕО: Škoda Fabia R5 во рацете на Јан Копецки
27/02/2015 19:00
ВИДЕО: Škoda Fabia R5 во рацете на Јан Копецки

Еден од болидите кои рели заедницата со најголемо нетрпение ги очекува е R5 верзијата на новата генерација на Škoda Fabia. Разбирливо, бидејќи нејзината претходничка Fabia S2000, имаше апсолутна доминација во бројни национални и регионални шампионати.  Чешкиот производител својата нова Fabia ќе ја лансира во R5 […]

повеќе →