Четврток, 31 Јули 2014
 • ФОТО: Запознајте се со сообраќајната култура на Скопје II

  Секојдневно сме сведоци за несовесното паркирање по тротоарите, кое ги иритира не само пешаците, туку сите учесници во сообраќајот. Доколку некогаш сте биле приморани да се провлекувате или да заобиколувате, заради некое возило кое го блокира тротоарот или пак, дури и да се симнувате на […]

  ФОТО: Запознајте се со сообраќајната култура на Скопје II
 • Видео: Автомобил како личен асисент и секретарка?

  Многу возачи тешко ја поднесуваат самата помисла автомобилот да им се меша во активностите при возењето и самостојно да превзема одредени дејствија и врши прилагодувања. Сепак, постојат некои корисни работи, кои самото возило може да ги направи пред или во текот на самото возење. Автомобилската […]

  Видео: Автомобил како личен асисент и секретарка?
 • ТОП 10 најдобри амфибиски автомобили на сите времиња (I дел)

  Разни стручни лица, инженери и самоуки градители од дамнешни времиња биле фасцинирани со комбинација на возило и пловило. Првиот пример на амфибиски возила биле дрвени кочии кои можеле да пловат преку река, но имале проблем со самиот погон, бидејќи коњите не се добри пливачи. Во […]

  ТОП 10 најдобри амфибиски автомобили на сите времиња (I дел)
 • Како најдолгиот скок со автомобил на светот се претворил во најдолго превртување?

  Францускиот рели возач и професионален скијач Guerlain Chicherit датумот 18.март ќе го памети до крајот на животот.  Понекогаш дури и математички прецизно испланирана каскадерска вратоломија во обид да се урне рекорд во најдолг скок со автомобил, може да помине катастрофално. Chicherit и неговиот тим ги […]

  Како најдолгиот скок со автомобил на светот се претворил во најдолго превртување?
 • Видeo: Peugeot 2008 DKR за 2015 Дакар рели

  Тркачкиот модел за Дакар релито на Peugeot – 2008 DKR, го претставивме уште во април месец , а во меѓувреме францускиот бренд објави некои нови детали и ново промотивно видео. За погонот е задолжен V6 twin-turbodizel мотор, со 340кс и 800Nm, во пар со 6-степен […]

  Видeo: Peugeot 2008 DKR за 2015 Дакар рели
 • Дали ќе се оствари генијалната идеја за соларни патишта?

  Некои генијални идеи често не наоѓаат примена во секојдневниот живот заради недостаток на сериозни инвеститори или заради темната страна на глобализацијата, која намерно ги игнорира. Соларната енергија се повеќе наоѓа примена во автомобилската индустрија, почнувајќи од фабрики кои се напојуваат со енергија од соларни панели, […]

  Дали ќе се оствари генијалната идеја за соларни патишта?
 • Lamborghini: Конструиран за брзина и спасување живот

  Суперавтомобилите кои го носат логото на Lamborghini се создадени за брзина, но и за спасување на живот, дури и при најбруталните сообраќајни несреќи. Тајландѓанецот Питак Риансима го загубил својот суперавтомобил, но сочувал нешто многу повредно – својот живот, а при тоа научил и една многу […]

  Lamborghini: Конструиран за брзина и спасување живот
 • JE Design го унапреди Seat Leon Cupra

  JE Design веќе има во својата понуда едно унапредување на лутиот спортист Seat Leon Cupra (едно време најбрз сериски автомобил со преден погон на Нирбургринг), но сега нуди нешто специјално и многу подобро – JE Design Seat Leon Cupra wide body. Експертите за тјунирање го […]

  JE Design го унапреди Seat Leon Cupra
 • „Еуроимпекс“ генерален увозник за Peugeot во Македонија, Србија и Црна Гора

  Со цел да го загарантира својот развој, Automobiles Peugeot донесе одлука да примени регионална стратегија за увоз и дистрибуција во Балканските земји. За таа цел, Automobiles Peugeot го прошири своето партнерство со „Еуроимпекс“. Со ова, од 01-ви Јули 2014 година, „Еуроимпекс“ прераснува во Генерален увозник […]

  „Еуроимпекс“ генерален увозник за Peugeot во Македонија, Србија и Црна Гора
 • Пазете каде паркирате – се крадат катализатори

  Европската полициска канцеларија Europol издаде официјално соопштение, во кое предупредува на драстичен пораст на кражби на – автомобилски катализатори. Крадците крадат катализатори од паркирани автомобили, бидејќи истите во себе содржат вредни метали, како што се платина, паладиум и родиум. Кражбите се забележани во скоро сите […]

  Пазете каде паркирате – се крадат катализатори
Peugeot Euroimpex: Компаративно тест возење на тјунирано и нетјунирано возило
29/07/2014 20:26
Peugeot Euroimpex: Компаративно тест возење на тјунирано и нетјунирано возило

ПРОФЕСИОНАЛЕН ТЈУНИНГ ВО МАКЕДОНИЈА  СО КОМПАРАТИВНО ТЕСТ ВОЗЕЊЕ „Еуроимпекс“ е првата компанија...

повеќе →
23/07/2014 23:00
„Ауди“ најави вкупно 11 нови модели

„Ауди“ најави вкупно 11 нови модели

Портфолиото на Audi се проширува од 49 на дури 60 модели. Главниот...

повеќе →
23/07/2014 00:34
Peugeot ги постигнува своите цели и бележи раст на продажбата

Peugeot ги постигнува своите цели и бележи раст на продажбата

Францускиот лав при тековното обновување на својата гама, воведуваше...

повеќе →
22/07/2014 23:00
„Порше“ во првото полугодие ја зголеми продажбата за 8%

„Порше“ во првото полугодие ја зголеми продажбата за 8%

Porsche успешно ја заврши првата половина на 2014.година По податоците...

повеќе →
20/07/2014 23:00
„Шкода“ во јуни произведе рекордни 98.000 возила

„Шкода“ во јуни произведе рекордни 98.000 возила

Чешката автомобилиска компанија Škoda, во јуни месец, во своите...

повеќе →
Peugeot 108 Tattoо concept е вистинска уметност на тркала
24/07/2014 23:00
Peugeot 108 Tattoо concept е вистинска уметност на тркала

Peugeot на автосаемот во Женева го претстави својот нов модел 108, наследникот на досегашниот 107. Но,...

повеќе →
21/07/2014 23:00
Видео: Volkswagen објави детали за обновениот Scirocco

Видео: Volkswagen објави детали за обновениот Scirocco

Компанијата Volkswagen објави нови детали за обновениот модел Scirocco,...

повеќе →
18/07/2014 16:00
Видео: Ferrari LaFerrari XX ќе има 1.050 коњски сили

Видео: Ferrari LaFerrari XX ќе има 1.050 коњски сили

Во Ferrari е традиција најуспешните модели на куќата да добијат...

повеќе →
17/07/2014 16:00
V12 Vantage S Roadster: Најбрзиот Aston Martin на сите времиња

V12 Vantage S Roadster: Најбрзиот Aston Martin на сите времиња

Aston Martin го претстави моделот 2015 V12 Vantage S Roadster, за кој тврди дека...

повеќе →
16/07/2014 16:00
Шест милионитиот Audi автомобил со quattro погон

Шест милионитиот Audi автомобил со quattro погон

Јубилеен Audi автомобил: Шест милионитиот Audi автомобил со quattro...

повеќе →
Кој е најпознатиот дуел на сите времиња во „Формула 1“?
31/07/2014 23:00
Кој е најпознатиот дуел на сите времиња во „Формула 1“?

Најдобрата и најпознатата борба во историјата на „Формула 1“ се одвивала на 1.јули 1979.година,...

повеќе →
31/07/2014 16:00
Автомобилскиот брзиномер оваа години полни 112 години

Автомобилскиот брзиномер оваа години полни 112 години

Годинава се навршуваат 112 години од патентирањето на првиот тахограф,...

повеќе →
29/07/2014 23:00
AНКЕТА: Од што возачите највеќе се срамат?

AНКЕТА: Од што возачите највеќе се срамат?

Врз основа на анкета, спроведена меѓу активни возачи, направена...

повеќе →
28/07/2014 23:00
Лед диоди против класични сијалички

Лед диоди против класични сијалички

Поновите автомобили во се поголема мерка во своите светлосни...

повеќе →
25/07/2014 19:00
Видео: Што се случува кога ќе претерате со „палење гуми“ ?

Видео: Што се случува кога ќе претерате со „палење гуми“ ?

Не сте добри во дрифтање, не сте брзи на кружни патеки, автомобилот...

повеќе →
Muscle Cars легенди: Кој е најмоќниот на сите времиња?
31/07/2014 19:00
Muscle Cars легенди: Кој е најмоќниот на сите времиња?

Кога SRT почна да ја развива својата верзија на Dodge Challenger се зборуваше дека ќе има 600+кс. Автомобилската јавност беше многу пријатно изненадена кога брендот обелодени дека нивниот Challenger Hellcat развива брутални 707кс и 882Nm вртежен момент – Dodge Challenger SRT Hellcat. Овие импресивни бројки […]

повеќе →
Замена на масло е вистински животен еликсир за сервото
30/07/2014 23:00
Замена на масло е вистински животен еликсир за сервото

На хидрауличкиот серво уред на воланот му треба сервис по изминати 100.000 километри  Хидрауличкиот серво уред на воланот го намалува отпорот при управувањето, особено при мали брзини. Во основа, се работи за хидростатски мотор, составен од хидрауличка пумпа со повратен вентил и хидрауличен управувачки механизам. […]

повеќе →
Muscle Cars легенди: Dodge Charger (1966-1974) – втор дел
30/07/2014 19:00
Muscle Cars легенди: Dodge Charger (1966-1974) – втор дел

Од денешна гледна точка, раководејќи се по модерните стандарди и принципи, потполно е незамисливо и самото постоење на славните и бесмртни Muscle Cars. Класа на автомобили створена да „пали гуми“ по улици и патеки, а при тоа да биде крајно нестабилна, тотално неекономична и еколошки […]

повеќе →
Muscle Cars легенди: Dodge Charger (1966-1974) – прв дел
30/07/2014 16:00
Muscle Cars легенди: Dodge Charger (1966-1974) – прв дел

Од денешна гледна точка, раководејќи се по модерните стандарди и принципи, потполно е незамисливо и самото постоење на славните и бесмртни Muscle Cars. Класа на автомобили создадена да „пали гуми“ по улици и патеки, а при тоа да биде крајно нестабилна, тотално неекономична и еколошки […]

повеќе →
Muscle Cars легенди: Chevrolet Corvette (1963. – 1967.) – втор дел
29/07/2014 19:00
Muscle Cars легенди: Chevrolet Corvette (1963. – 1967.) – втор дел

Агресивното двојно задно стакло на серискиот модел е стилизирано од дизајн на воен авион, а поклопецот на резервоарот на бензин, со своите вркстени барјаци, не оставал сомнеж дека токму Corvette е тоа што ве претекнува на патот и го снемува во далечината. Првата реакција на […]

повеќе →
Muscle Cars легенди: Chevrolet Corvette (1963. – 1967.) – прв дел
29/07/2014 16:00
Muscle Cars легенди: Chevrolet Corvette (1963. – 1967.) – прв дел

Сликите на овој автомобил биле на повеќе насловни страни на магазините и постери на ѕидовите од сликите на Брижит Бардо и Мерилин Монро. Bill Mitchell, легендарниот шеф на дизајн на General Motors, бил импресиониран од некои морски ултимативни симболи на силата и брзината – ајкулите […]

повеќе →