Недела, 5 Јули 2015
 • Фантастичен состав: Околу 30 олдтајмери на ŠKODA беа изложени на Concours d’Elégance

  ŠKODA ги претстави своите икони, легендарните возила од 120-годишната историјата на компанијата Со импресивна изложба ŠKODA на овогодинешниот Concours d’Elégance ја одбележува 120-годишнината на брендот. ŠKODA на овој собир на олдтајмери се претстави со долга листа на стилски класични автомобили. Посетителите можеа да уживаат и […]

  Фантастичен состав: Околу 30 олдтајмери на ŠKODA беа изложени на Concours d’Elégance
 • „ПЕЖО ЕУРОИМПЕКС“: X-та меѓународна изложба на историски возила

  Во кругот на Генералниот импортер за Peugeot возила во земјава и регионов, „Еуроимпекс“, се одржа спектакуларен настан со совршен спој меѓу минатото и иднината. Историски old timer возила и големото тест возење на моделите на Peugeot ги раздвижија скопјани кон двата Blue Box-a на Peugeot. […]

  „ПЕЖО ЕУРОИМПЕКС“: X-та меѓународна изложба на историски возила
 • Volkswagen го претстави најштедливиот Golf бензинец на сите времиња

  Новиот Volkswagen Golf TSI BlueMotion има просечна потрошувачка од 4,3л/100км Volkswagen го претстави новиот Golf TSI BlueMotion со 1.0-литарски 3-цилиндраш кој по фабричката спецификација има просечна потрошувачка од 4,3 литри бензин на изминати 100 километри. Моделот кој произведувачот го опишува како „најекономичниот Golf бензинец во […]

  Volkswagen го претстави најштедливиот Golf бензинец на сите времиња
 • Audi RS6 Avant: Хулк на тркала

  Повеќето германски автомобили на пазарот доаѓаат во монотони нијанси на црна, сива или сребрена боја. Секако тоа го диктира пазарот, бидејќи повеќето од купувачите сакаат токму такви автомобили, но има и такви кои сакаат нешто повеќе. Хулк, зеленото чудовиште од филмуваниот стрип, е можеби најдобриот […]

  Audi RS6 Avant: Хулк на тркала
 • Германците се најагресивни возачи на европските патишта

  Германците се најагресивни возачи на европските патишта, покажа најновото истражување на агенцијата Ipsos. Дури две третини од Германците признаваат дека користат неприлични гестови и вербални напади, за да ги навредат останатите учесници во сообраќајот. За разлика од нив, европскиот просек на агресивноста oд овој вид […]

  Германците се најагресивни возачи на европските патишта
 • Volkswagen Tiguan доби нови мотори и мултимедија

  Пред да добие соодветен наследник, кој е најавен на есен годинава, актуелниот Volkswagen Tiguan доби нови мотори и мултимедија. Пред да си замине од светската автомобилска сцена и своето место да го отстапи на својот наследник, актуелниот Volkswagen Tiguan доби нови мотори и мултимедија. Со […]

  Volkswagen Tiguan доби нови мотори и мултимедија
 • ВРАЌАЊЕ ВО ИДНИНАТА: Eagle Low Drag GT по стапките на Jaguar E-Type

  Еден од најелегантните спортски автомобили на сите времиња Jaguar E-Type со децении ги инспирира возачките генерации, но и дизајнерите. Моделот кој во светскиот автомобилистички врв го вивна уникатната дизајнерска комбинација на прекрасни линии и силен мотор под долгата хауба и денес е еден од најпосакуваните […]

  ВРАЌАЊЕ ВО ИДНИНАТА: Eagle Low Drag GT по стапките на Jaguar E-Type
 • Најзначајните микро автомобили во историјата – 3/3 дел

  Со повеќето од нив во културни земји може да се управува и пред полнолетство Микро автомобилите на патиштата ширум светот возат веќе повеќе од еден век, а особена експанзија доживуваат по Втората светска војна. Повеќето модели од тоа време користеа концепција со 3 тркала, од […]

  Најзначајните микро автомобили во историјата – 3/3 дел
 • X-та меѓународна изложба со историски возила и големо тест возење на Peugeot

  „Еуроимпекс“, Генералниот увозник за Peugeot во Македонија, Србија, Црна Гора и Косово и оваа година е домаќин на јубилејната X-тата по ред меѓународна изложба со историски возила. Настанот ќе се одвива оваа сабота на 13-ти јуни, со почеток од 11 часот во кругот на компанијата […]

  X-та меѓународна изложба со историски возила и големо тест возење на Peugeot
 • Peugeot 108 Roland Garros специјална едиција

  Ова е Peugeot 108 Roland Garros special edition, со кој францускиот лав го прославува 31-годишното партнерство со Француската тениска федерација. Станува збор за моделот 108 со 1.2-литарскиот бензинец со сила од 82кс, базиран врз верзијата со Allure опрема и мек склопив покрив. Боите на предметната […]

  Peugeot 108 Roland Garros специјална едиција
Giugiaro ја напушти компанијата која што тој ја основа
03/07/2015 19:00
Giugiaro ја напушти компанијата која што тој ја основа

Легендарниот дизајнер се повлече комплетно од компанијата Italdesign Giugiaro Легендарниот Giorgetto Giugiaro,...

повеќе →
02/07/2015 16:00
Егзотичното BMW i8 превртено на покрив во Мексико!

Егзотичното BMW i8 превртено на покрив во Мексико!

Суперспортскиот хибрид на BMW со сериозен инцидент. Изминативе...

повеќе →
02/07/2015 09:00
Peugeot инвестира 557 милиони евра во нова фабрика во Мароко

Peugeot инвестира 557 милиони евра во нова фабрика во Мароко

Францускиот произведувач PSA Peugeot Citroen oфицијално најави дека ќе...

повеќе →
30/06/2015 19:00
RIP Top Gear

RIP Top Gear

Емитувана и последната епизода на Top Gear BBC Изминатиот викенд беше...

повеќе →
30/06/2015 16:00
Безбедноста како највисок приоритет во ŠKODA

Безбедноста како највисок приоритет во ŠKODA

Максималните 5 ѕвезди на Euro NCAP за новиот ŠKODA Superb Како што веќе...

повеќе →
Audi Q7 пристигна во Македонија!
03/07/2015 16:00
Audi Q7 пристигна во Македонија!

Денеска на врвот на планината Водно претставен новиот Q7 „Порше Македонија“ го лансира новиот...

повеќе →
02/07/2015 19:09
Fiat 124 spider – легендата се враќа!

Fiat 124 spider – легендата се враќа!

Fiat во 2016-та година по успехот на моделот 500 одлучи да направи преродба...

повеќе →
30/06/2015 09:00
НОВИОТ 2016 AUDI А4: Посилен, пораскошен, полесен, поотмен…

НОВИОТ 2016 AUDI А4: Посилен, пораскошен, полесен, поотмен…

Audi објави видео материјали и технички карактеристики за најновата...

повеќе →
24/06/2015 19:47
Враќање на загубената ДНК на Alfa Romeo

Враќање на загубената ДНК на Alfa Romeo

Претставена новата Giulia QV Денеска, на гламурозна презентација,...

повеќе →
19/06/2015 09:00
Peugeot 308 GTI: Лав со спортско срце

Peugeot 308 GTI: Лав со спортско срце

На овогодинешниот Goodwood Festival of Speed, Peugeot ја најави спортската верзија...

повеќе →
Нов живот за старите бандажи
01/07/2015 16:00
Нов живот за старите бандажи

Автомобилските тркала не умираат!  Сите сме чуле за прекрасните реставрирани автомобили кои...

повеќе →
29/06/2015 09:00
ТОП 10: Кои се највисоките сообраќајни казни во историјата на автомобилизмот?

ТОП 10: Кои се највисоките сообраќајни казни во историјата на автомобилизмот?

Апсолутен рекордер на оваа неславна ТОП 10 листа е Michel Perridon, со...

повеќе →
26/06/2015 09:00
DEKRA листа за најдоверливи возила за 2015-та година

DEKRA листа за најдоверливи возила за 2015-та година

Дали знаете кои се најдоверливите возила за 2015-та година?  Денес...

повеќе →
18/06/2015 16:00
ВИДЕО: Кој е побрз – Ferrari 458 Speciale или Tesla S P85D?

ВИДЕО: Кој е побрз – Ferrari 458 Speciale или Tesla S P85D?

Од како се појави најсилната верзија на моделот S со два електромотори...

повеќе →
17/06/2015 16:00
ВИДЕО: Што може да се случи доколку експлодира пневматик?

ВИДЕО: Што може да се случи доколку експлодира пневматик?

Експлозија на пневматик е многу непријатно доживување, а доколку...

повеќе →
АТРАКТИВЕН И УНИКАТЕН: 1971 Maserati Boomerang оди на продажба
03/07/2015 09:00
АТРАКТИВЕН И УНИКАТЕН: 1971 Maserati Boomerang оди на продажба

Еден од најатрактивните концепт автомобили на сите времиња оди на продажба.  Еден од најатрактивните концепт автомобили на сите времиња, Maserati Boomerang од 1971. година, ќе биде понуден на продажба, објави аукциската куќа Bonhams. Настанат на цртачките табли на фамозниот Џорџето Џуџаро, Boomerang на најдобар можен […]

повеќе →
Vespa – култот продолжува да живее!
01/07/2015 19:00
Vespa – култот продолжува да живее!

Втор меѓународен Vespa собир во Ниш, Србија Изминатиот викенд на радост на многумина, кои што вистински го живеат култот наречен Vespa, се одржа голем меѓународен собир, кој ги собра веспаџиите од целиот регион.  Собирот, кој оваа година беше со мотото „Весписти од сите земји обединете […]

повеќе →
ВИДЕО: Koenigsegg го ослободи својот ѕвер Regera од 1.500+кс на Гудвуд
01/07/2015 09:00
ВИДЕО: Koenigsegg го ослободи својот ѕвер Regera од 1.500+кс на Гудвуд

Најсилниот и најексклузивниот хиперавтомобил во моментов, шведскиот Koenigsegg Regera се појави на манифестацијата Goodwood Festival of Speed во Англија и предизвика вистинска сензација. Шведскиот болид ја имаше својата премиера во Женева во март годинава, а сега го гледаме во живо на Goodwood, каде зазеде посебно место. […]

повеќе →
Наутилус, автомобилот на Капетан Немо може да биде ваш!
25/06/2015 16:00
Наутилус, автомобилот на Капетан Немо може да биде ваш!

Елегантниот автомобил од филмот „The League of Extraordinary Gentlemen”, во кој настапува Шон Конери, оди на аукција Доколку сте го гледале одличниот филм „The League of Extraordinary Gentlemen“ во кој една од главните улоги ја толкува Шон Конери, сигурно сте останале фасцинирани од превозните средства во […]

повеќе →
Skoda Fabia R5 ја продолжува доминацијата на рели патеките
23/06/2015 16:00
Skoda Fabia R5 ја продолжува доминацијата на рели патеките

Иако имаше мали проблеми на патеката, возачот Јан Копецки ја оствари третата победа во чешкиот Рели Шампионат (MCR) и со тоа ја зацврсти доминацијата на чело на табелата. Имено со победата во 7 последователни фази на релито, искусниот чешки автомобилист го докажа потенцијалот кој го […]

повеќе →
Rodeo Drive Concours d’Elegance 2015 – Беверли Хилс, Калифорнија
23/06/2015 09:00
Rodeo Drive Concours d’Elegance 2015 – Беверли Хилс, Калифорнија

„Route 66 highway to heven” Изминатиот викенд поточно на 21. Јуни – недела се одржа овогодишниот Rodeo Drive Concours d’Elegance 2015 кој беше во чест на легендарниот транс американски автопат Route 66. Оваа навистина престижна манифестација која се одржува традиционално секоја година на Денот на […]

повеќе →