Зад секој muscle car стои моќен погонски агрегат

Секој вистински љубител на автомобили знае дека моторот е срце и душа на секое возило и дека без него секој автомобил е обична безживотна железна маса.

Во ерата на „даунсајзингот“, односно одумирањето на големите мотори, 6.2-литарскиот Hemi V8 со компресор претставува загрозен вид на кого, најверојатно, деновите му се избројани.

Овој брилијантен агрегат се вградува во Dodge Challenger SRT Demon и испорачува фантастични 840 коњски сили.

Американската компанија Hagerty, која се бави со осигурување на возила, сними time-lapse видео на кое е забележен процесот на склопување на овој мотор, со што истовремено се одава признание на неговите конструктори и на љубителите на автомобилите им овозможува 5 минути вистинско уживање:

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.