Резултатот на трката ќе ве изненади

Уште една трка на 402 метри, но со еден жесток „слипер“ на стартот. Овој пат станува збор за Golf III, кој е се, само не е сериски модел.

За жал, во описот нема информации за спецификациите, но затоа знаеме со какво „оружје“ располага McLaren 570S – 3.8-литарски V8 мотор со 570кс, кој од место до 100км/ч забрзува за експресни 3,2 секунди и не застанува до максималните 328км/ч.

Наведеното значи дека овој болид е многу незгоден ривал во трките на 402 метри, но како што можеме да видиме во видео прилогот, сопственикот остана во шок:

Резултати?

Модификуваниот Golf ја одработи рутата за време од 9,95 секунди, додека при поминувањето на „Мекларенот“ низ целта штоперицата застана на 10,39 секунди.

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.