Покрај сеќавањата, духот на бразилскиот ас живее и низ еден познат супер-спортски автомобил – Hondа NSX

hqdefault

Пред трагично да го загуби животот во 1994 година на Големата награда на Сан Марино, на патеката Имола, бразилскиот ас Аиртон Сена беше избран за најдобриот и највлијателниот возач на „Формула 1“, а покрај сеќавањата неговиот дух живее и низ еден познат супер-спортски автомобил – Hondа NSX.

honda-nsx-tributo

Легендарниот Сена им помогна на јапонските инженери да го направат овој импресивен автомобил.

По тестирањето на неколку патеки, вклучувајќи го и Нирбургринг, по негови сугестии ја унапредија шасијата и потпирањето.

Senna’s-Legacy-–-The-NSX

Денес презентираме одлично видео посветено на овие две легенди:

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.