AvtoVAZ започна со продажба на моделот LADA XRay на 14. февруари во 124 продажни центри во 57 градови во Русија.

1450162018_ryzhaya

Цената на возилото, зависно од варијантата и опремата чини од 5.500 до 8.000 евра. За сега LADA XRay е достапна само за рускиот пазар, а на пролет ќе почне извозот во Унгарија.

Lada-XRAY-engine-bay-undisguised

„Планирани се две можни сценарија за продажбата на LADA XRay. По песимистичкото сценарио ќе бидат продадени од 16.000 до 20.000 примероци, а по оптимистичкото над 25.000 единици“, соопшти прес службата на LADA XRay, а пренесе агенцијата TASS.

 

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.