Поранешниот Ф1 пилот Марк Вебер и тениската ѕвезда Марија Шарапова ја искусија моќта на најсилниот „Елфер“

Претставен минатата година, GT2 RS е најмоќниот патнички автомобил со познатата 911 ознака, модел кој држи рекорд на Нирбургринг за продукциски возила со време од 6,47 минути.

Овој 911 под хаубата има 3.8-литарски twin-turbo со 690кс и 750Nm, во пар со 7-степен PDK менувач со двојно квачило.

Сето ова на Porsche 911 GT2 RS му овозможува забрзување 0-100км/ч за жестоки 2,8 секунди и максимална брзина од 340км/ч.

Додека за Австралијанецот Вебер возењето со 911 е уште еден ден во „канцеларија“, Шарапова нема премногу искуство со моќни спортски автомобили.

Погледнете ја оваа авантура:

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.