Два жестоки ривали храбро застанаа „на црта“

Пазарот на суперавтомобилите цвета последниве години, а од многуте спектакуларни модели се истакнуваат овие два – Lamborghini Aventador SVJ и McLaren 720S.

Lamborghini Aventador SVJ е придвижуван од 6.5-литарски V12 со 760 кс и 720 Нм. Од место до стотка забрзува за 2,8 секунди, со максимална брзина од 350 км/ч.

Од друга страна, McLaren 720S под хаубата крие 4.0-литарски твин турбо V8 со 710 кс и 770 Нм.

Меѓутоа, полесен е за околу 200 килограми, па забрзува за 2,8 секунди и не застанува до максималните 341 км/ч.

Ова се податоци на хартија, а каква е ситуација на терен во трка на четврт миља погледнете тука:

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.