Екипата на Top Gear презентира интересен двобој – два набилдани кросовери со повеќе од 1.000 кс

Екипата на Top Gear презентира интересен двобој на патека – два набилдани кросовери кои заедно располагаат со повеќе од 1.000 коњски сили.

„На црта“ од една страна е италијанскиот адут Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, а од друга страна германскиот престиж Mercedes-Benz GLC 63, но во лута AMG верзија.

Тwin-turbo V6 на Alfa Romeo против twin-turbo V8 на Mercedes и двата со сила од по преку 500 кс и погон на сите четири тркала. Приближно со иста тежина и двата носители на рекорди на „Зелениот пекол“.

Единствена вистинска разлика помеѓу двете ѕверки е во вртежниот момент, а тука голема предност има агрегатот на AMG, но дали е тоа доволно?

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.