Jaguar XE SV Project 8 стана најбрза продукциска лимузина на познатата германска патека

Jaguar XE SV Project 82

Jaguar XE SV Project 8 стана најбрза продукциска лимузина на познатата германска патека, возејќи го кругот на Нордшлајфе за 7 минути и 21,23 секунди.

Со овој резултат, екстремната верзија на Jaguar XE го надмина за дури 11 секунди досегашниот рекод на патеката кога станува збор за сериски модели со 4 врати, кој го држеше Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio со 7 минути и 32 секунди.

Jaguar XE SV Project 8

Да го погледнеме возењето на жестокиот Jaguar XE SV Project 8 на Нирбургринг:

Jaguar XE SV Project 8 е придвижуван од 5.0-литарски V8 со компресор кој произведува 600кс и 700Nm.

Силата се пренесува на сите тркала со 8-степен Quickshift автоматик, а возилото од место до 100км/ч забрзува за 3,7 секунди и не застанува до максималните 320км/ч.

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.