Кој ќе победи – жесток SUV или супер-автомобил?

jeep-trackhawk-vs-mclaren-570s

Иако има маса од скоро две и пол тони, Jeep Grand Cherokee SRT Trackhawk може да се пофали со фактот дека е еден од најсилните сериски SUV на светот, придвижуван од 6.2-литарски V8 HEMI со 707кс.

Големиот вртежен момент од дури 875Nm и 4х4 погонот фуриозно го катапултираат овој монструм од место.

photo_5002_23309349

Толку добро, што во директен дуел со супер-спортскиот McLaren 570S со V8 twin-turbo мотор од 570кс ги добива првите неколку десетици метри, се додека Британецот не ја пронајде својата оптимална тракција и покаже што навистина може.

Давид против Голијат дуел:

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.