Редакцијата на списанието Deйli-Motor истражи кои модели на рускиот произведувач се најекономични

Clipboard

На првото и второто место се најдоа моделите Granta и Kalina.

foto-lada-granta-forvard

Тие под хаубите имаат ист 1.6 мотор со сила од 106кс. Со користење на мануелен менувач просечната потрошувачка на гориво изнесува 8,6 литри на 100 километри изминат пат.

lada-kalina-2

На третото место на руската листа на економични возила се наоѓа Lada Vesta. Со истиот мотор, но со роботизиран менувач потрошувачката изнесува 9 литри во комбиниран режим на возење.

Vesta

Четвртото место го зазема Lada Xray опремена со 1.8 мотор, 122кс и автоматски менувач. Овој модел троши 9,6 литри на 100 километри.

Lada-Xray-Cross-2016-2017-2

Петото место и припадна на Lada Priora. Со 1.6 литарски мотор и мануелен менувач оваа Lada троши 9,9 литри.

Lada Priora

Шестата позиција ја држи Lada Largus со потрошувачка од преку 10 литри, а на крајот на листата е легендарната Lada 4×4 со 12,1 литар.

2014-484922-lada-niva-urban1

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.