Презентираме преглед на брендови кои се во состав на големи автомобилски групации

Brendovi

PSA, Daimler, FCA, Volkswagen, GM, BMW, Renault-Nissan се само некои од низата алијанси и групации кои постојат на автомобилскиот глобален пазар.

На просечниот љубител на автомобилизмот купувањето, односно поседувањето на компании/брендови од страна на големите трастови внесуваат големи непознаници во претставата кој е на што и на кого сопственик.

Токму заради ова, денес презентираме преглед на брендови кои се во состав на големи автомобилски групации:

Volkswagen Група

Volkswagen
Audi
Porsche
Seat
Škoda
Bentley
Ducati
Bugatti
Lamborghini
Man
Scania

BMW Група

BMW
Rolls-Royce
Mini
BMW Motorrad

Daimler

Mercedes
Smart
Mercedes камиони
Freightleiner
Fuso
Western Star
Bharatbenz
Mercedes Vans
Mercedes Bus
Setra
Thomas Built

General Motors

Autobaojun
Buick
Cadillac
Chevrolet
GMC
Holden
Jiefang
Wuling

FCA

Fiat
Alfa Romeo
Maserati
Lancia
Chrysler
Jeep
Ram
Dodge
Ferrari

Ford

Ford
Lincoln

Honda

Honda
Acura
Honda Powersports

Hyundai

Hyundai
Kia
Genesis

PSA Група

Peugeot
Citroen
DS
Opel
Vauxhall

Renault-Nissan-Mitsubishi

Renault
Nissan
Mitsubishi
Lada
Dacia
Alpine
Infiniti
Datsun
Renault-Samsung
Venucia

Tata

Jaguar
Land Rover
Tata
Tata Daewoo

Toyota

Toyota
Lexus
Daihatsu
Hino

Zheijang Geely

Volvo
Lotus
Polestar
Proton
London EV Company
Lynk & Co
Yuan Cheng Auto
Terrafugia

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.