Германските колеги ја тестираа потрошувачката на најпопуларната класа на светот – SUV

Германските колеги ја тестираа потрошувачката на најпопуларната класа на светот – SUV и дојдоа до интересни резултати.

Професионално изработено – секој од 25-те тестирани модели изминал точно по 155 километри, по принцип 61 километар на магистрала, 54 км автопат и 40 км градско возење.

Титулата „најжеден“ SUV на светот ја понесе Mercedes-AMG G63, кој троши 17,4 литри на 100 километри изминат пат.

Следува Bentley Bentayga W12c со 15,9 литри, додека на третото место е Mercedes-Benz GLS 500 4Matic со 15,8 л/100 км.

Четврт пласиран SUV по потрошувачка е Jeep Grand Cherokee SRT со 15,6 литри, додека петата позиција ја делат BMW X5 M од 2010 година и Porsche Cayenne Turbo S модел 2015 со просечна потрошувачка од 15,5 литри на изминати 100 километри.

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.