Станува збор за сума од која застанува здивот

2bfe4d57b4534e1f836aa2e0f2e6b48a

Себастијан Фетел, пилотот на Ferrari, сезонава остана без титула на првак во „Формула 1“, која со подобри резултати во финишот ја освои Луис Хамилтон.

Со по четири освоени шампионати наведените возачи сега ја делат третата позиција со „Професорот“ Алан Прост, додека пред нив е 5-кратниот првак Хуан Емануел Фанџо и недостижниот Шуми со 7 освоени титули.

Ferrari-F1-driver-Sebastian-Vettel-777186

Но, иако остана без титула Фетел во една ставка е далеку пред своите ривали.

Имено, во наредната сезона, која започнува во март во Австралија, Себ ќе биде најплатен возач во шампионатот.

916ad70c-dec2-4bf9-9874-620f93bd0d79

Во август месец Германецот потпиша нов 3-годишен договор со Ferrari по кој следната сезона ќе заработи дури 60 милиони долари (околу 51 милиони евра).

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.