Новиот шеф на Peugeot најави уште посилен модел од 308 GTi, а британски извори наведуваат дека станува збор за Peugeot 308 R со силен хибриден погон

Peugeot 308 R

Новиот шеф на Peugeot Jean-Philippe Imparato најави уште посилен модел од 308 GTi, кој би бил своевидна замена на RCZ R coupe.

Британски извори наведуваат дека станува збор за Peugeot 308 R.

RCZ R Coupe престана со производство во 2015 година, а одговорните од францускиот бренд смеетат дека можат да понудат многу повеќе со новиот модел.

peugeot 308 r2

Peugeot 308 R би можел да го користи погонскиот склоп од концептот 308 R Hybrid, кој го видовме минатата година на Автосалонот во Шангај.

Се работи за 4-цилиндричен 1.6 агрегат, кој во комбинација со два електромотори развива околу 500кс и 729 Nm.

Овој болид со голема леснотија би можел да ги „нокаутира“ Ford Focus RS, но и Audi RS3 и Mercedes-AMG A45.

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.