Американскиот произведувач точните спецификации на својот супер-спортски модел ги чуваше во строга тајност

GT2

Иако првите примероци на Ford GT се изработени при крајот на декември, произведувачот буквално до вчера ги чуваше во тајност техничките детали.

Беше познато само дека овој болид за погон користи 3.5-литарски V6 EcoBoost агрегат со сила од преку 600 коњски сили.

GT

Ford објави дека моторот располага со 655кс при 6.250 в/мин, додека максималниот вртежен момент е 745Nm, достапен при 5.900 в/мин. Масата на празно возило е само 1.385 килограми.

Погонет со најсилниот EcoBoost мотор во историјата на компанијата, GT е воедно и најбрзиот сериски модел на Ford со максимална брзина од 347км/ч.

GT3

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.