Расен италијански суперспортист против вистинска Grand Touring германска школа

Едно од најпосакуваните возила во класата суперспортски модели во периодов е секако Mercedes-AMG GT, а особено неговата најбрутална верзија R, придвижувана од 4.0-литарски V8 biturbo од 585кс и 700Нм.

Од место до 100км/ч спринта за 3,6 секунди и не застанува до максималните 316км/ч.

Од другата страна на цртата стои вистински италијански суперавтомобил – Lamborghini Huracan. Наследникот на Gallardо е придвижуван од познатиот 5.2-литарски V10 мотор со 610кс и 560Нм.

Погледнете како овие ривали се покажаа во директна борба на драг патека и тоа на делница од ¼ милја со класичен, но и со rolling старт:

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.