Кога на тркачка патека ќе здогледате Opel Kadett 1.6i веднаш до Ferrari 458 Speciale тогаш ќе помислите дека се работи за некоја грешка или е во прашање sleeper – волк во јагнешка кожа

Operl-kadett-vs.-Ferrari-458-Speciale1

Ознаката 1.6i на задниот дел на овој Opel Kadett не само што не го открива вистинскиот идентитет на ова возило, туку и ги збунува сите кои ќе дојдат во допир со него, а она што се крие под хаубата е нешто сосема поинакво.

opel-kadett-vs-ferarri

Германскиот тјунер WKT комплетно го преуреди овој стар Opel Kadett E. Вграден е 2.0-литарски 4-цилиндричен мотор кој произведува 685кс и со оваа машина постигнува максимална брзина од дури 313км/ч.

WTK-Opal-Kadett-engine

Од 100км/ч до 200км/ч пристигнува за само 4,57 секунди, а од 100км/ч до 250км/ч за 8,26, па не е никакво чудо што со овие перформанси со леснотија ги „пегла“ Ferrari 458 Speciale и Porsche 997 turbo:

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.