Koenigsegg Agera RS фуриозно го симна Bugatti Veyron Supersport од тронот

agerarsnevadahsr-13

Во Невада Koenigsegg Agera RS го собори светскиот рекорд за максимална брзина на сериски автомобил со неверојатна брзина од 447км/ч, што е за 16 километри подобро од рекордот на Veyron.

23213299_1627052670685982_4670850155605632580_o

Koenigsegg прецизира дека болидот кој официјално стана најбрз сериски автомобил на светот е истиот оној кој го собори 0-400-0 рекордот на Chiron.

Може слободно да се каже дека Agera RS е убиец на Bugatti.

agerarsnevadahsr-11

Agerа RS е придвижуван од 5.0-литарски V8 biturbo агрегат кој развива 1360кс со 1371Nm вртежен момент.

Оваа сила носи маса од само 1.295 килограми, што доволно говори за каков предатор станува збор.

23331288_1627052667352649_4944777121989405381_o

Сепак, рекордот на Koenigsegg би можел наскоро да биде соборен од Hennesey, кој најави дека нивниот модел Venom F5 е способен за неверојатни 484км/ч.

agerarsnevadahsr-3

Повеќе вести од денес тука.

 

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.