Најголемиот руски произведувач на патнички автомобили Avtovaz соопшти дека започна со сериско производство на две нови верзии на моделот Lada – Vesta SW и Vesta SW Cross

Ladá Vestá SW

Најголемиот руски произведувач на патнички автомобили Avtovaz соопшти дека започна со сериско производство на две нови верзии на моделот Lada – Vesta SW и Vesta SW Cross.

„Првите возила излегоа од производната лента на фабриката Лада-Ижевск“, наведе Avtovaz во соопштението за новинарите.

Ladá Vestá SW2

Новите автомобили од производната линија на Vesta спаѓаат во најбараните на рускиот пазар, а се очекува дека новите возила ќе бидат во продажните салони оваа есен.

Тестирани се преку стотина прототипови на Vesta SW и Lada Vesta SW Cross.

Ladá Vestá SW3

Возилата успешно ги поминаа сите испитувања, тестирана е и безбедноста на патниците при судир не само во лабораторија, туку и при реални услови на патот.

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.