Иако во почетокот не беа замислени како возила со фантастични забрзувања, на пазарот се повеќе SUV модели со перформанси на вистински супер-спортски автомобили.

BeFunky Collage

Иако во почетокот не беа замислени, ниту конструирани како возила со фантастични забрзувања, на пазарот се повеќе SUV модели со перформанси на вистински супер-спортски автомобили.

SUV доживува неверојатна експанзија во 21 век, а актуелните трендови во авто индустријата укажуваат на тоа дека побарувачката за овој вид автомобили ќе расте и во иднината.

Скоро и да нема произведувач на автомобили во светот кој во својата гама нема барем еден SUV, а на искушение се и такви брендови како што се Bentley, Rolls-Royce, Lamborghini и Ferrari.

Конкуренцијата е голема и во самиот врв на понудата, каде се наоѓаат модели со високи перформанси, кои некогаш беа резервирани исклучиво за супер спортски автомобили.

Сајтот Motor1 состави листа на 10 најстартни SUV модели на пазарот, врз основ на забрзување од место до брзина од 100км/ч, па да ги погледнеме:

10. Mercedes-AMG GLA 45: 0-100 km/h за 4.4 секунди

10. Mercedes-AMG GLA 45

8-9. Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe: 0-100 km/h за 4.2 секунди

8-9. Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe

8-9. BMW X6 M: 0-100 km/h за 4.2 секунди

8-9. BMW X6 M

7. Porsche Cayenne Turbo: 0-100 km/h за 4.1 секунди

7. Porsche Cayenne Turbo

6. Bentley Bentayga: 0-100 km/h за 4.0 секунди

6. Bentley Bentayga

4-5. Brabus GLE Coupe 850: 0-100 km/h за 3.8 секунди

4-5. Brabus GLE Coupe 850

4-5. Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio: 0-100 km/h за 3.8 секунди

4-5. Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio

3. Lamborghini Urus: 0-100 km/h за 3.6 секунди

3. Lamborghini Urus

2. Jeep Grand Cherokee Trackhawk: 0-100 km/h за 3.4 секунди

2. Jeep Grand Cherokee Trackhawk

1. Tesla Model X: 0-100 km/h за 3.2 секунди

1. Tesla Model X

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.