Кои се најпопуларните 10 автомобили годинава?

Во првите три месеци годинава забележен е пад на продажбата на автомобилите низ целиот свет.

Toyota Corolla, Ford F серија и Honda Civic се трите најпопуларни автомобили на светот годинава, прецизира Focus2Move.

Следи Hondа CR-V, која рипна од седмо место и Toyota RAV4, пад од трето на пето.

Иако се чека премиерата на осмата генерација, актуелниот Golf го задржа шестото место.

Во првите 10 се и VW Tiguan и Polo, Toyota Camry и седанот на VW – Lavida, модел кој се продава на азискиот пазар.

Што се однесува до вкупната продажба на глобално ниво, по седум години пораст, во 2018 година забележен е пад од 0,7 отсто, а негативниот тренд продолжува и годинава – 7,4% помалку од истиот период од минатата година.

Да ја погледнеме листата на 10 најпродавани модели во светот годинава:

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.