По обновениот Aventador S, на Автосалонот во Франкфурт Lamborghini го промовира и Aventador S Roadster

live-photos-lamborghini-aventador-s-roadster_1

Најзначајните визуелни промени кај Aventador S Roadster подразбираат дотеран аеродинамичен пакет, поагресивен преден дел, заден дифузер во SV стил и нов издувен систем 20% полесен од претходниот.

Управувањето на четири тркала возилото го прави поагилно при мали и средни брзини и постабилно при повисоки.

Како дел од пакетот се и новите Pirelli P Zero пневматици со унапредена управливост и тракција, тркала од 20 и 21 инчи, сериски карбон-керамички сопирачки, нова дигитална инструмент табла, како и засилен 6.5-литарски мотор.

V12 агрегатот сега развива 740кс, додека максималниот вртежен момент останува на 690Nm. Забрзувањето од место до брзина од 100км/ч изнесува 3 секунди, а најголемата брзина изнесува 350км/ч.

Испораките на Lamborghini Aventador S Roadster ќе започнат во февруари следната година, при што неговата цена на европскиот пазар започнува од 313.000 евра.

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.