Доказ дека едноставно конструираните возила со класична механика можат да издржат дури и радикални оштетувања покажува случајот со легендарниот Volkswagen Kombi Typ 2

VW

На друштвените мрежи е објавен неверојатен видео прилог кој прикажува здробено и преполовено возило како се движи на сопствен погон, по девастирачка средба со едно големо дрво.

22228078_1481554128566470_1813001309769026159_n

Се чини дека ова VW Kombi е нескршливо, понатаму вози, свртува и сопира како и секој неоштетен автомобил, па дури прави и „шкрипки“.

Единствена маана му е што веселиот возач мора во него да влегува низ искршена шофершајбна:

VW Typ 2 е миниван конструиран во средината на 20-от век, а се произведуваше повеќе од 5 децении, под ознаките Kombi, Transporter, Camper и Microbus.

22279884_1481554185233131_1260802110635473000_n

Додека повеќето од современите автомобили, со сложена технологија и електроника, по ваква случка би завршиле на отпад, овој бразилски Typ 2 беше во состојба сам да се вози до својата гаража.

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.