Ден пред официјалното отворање на женевскиот Автосалон, на специјална свеченост е прогласен победникот во изборот за Европски автомобил на годината 2018

VOLVO XC402

Во финалето беа седум возила – Alfa Romeo Stelvio, Audi A8, BMW 5, Citroen C3 Aircross, Kia Stinger, Seat Ibiza и Volvo XC40.

Volvo XC40

Со освоени 325 бодови победи Volvo XC40, пред Seat Ibiza со 242 и BMW 5 со 226 бодови.

На четвртото место е Kia Stinger, потоа следуваат Citroen C3 Aircross, Audi A8 и дури на крајот Alfa Romeo Stelvio.

image

Листа на сите досегашни победници:

1964 Rover 2000

1965 Austin 1800

1966 Renault 16

1967 Fiat 124

1968 NSU Ro80

1969 Peugeot 504

1970 Fiat 128

1971 Citroën GS

1972 Fiat 127

1973 Audi 80

1974 Mercedes-Benz 450

1975 Citroën CX

1976 Simca 1307-1308

1977 Rover SD1

1978 Porsche 928

1979 Simca Horizon

1980 Lancia Delta

1981 Ford Escort

1982 Renault 9

1983 Audi 100

1984 Fiat Uno

1985 Opel Kadett

1986 Ford Scorpio

1987 Opel Omega

1988 Peugeot 405

1989 Fiat Tipo

1990 Citroën XM

1991 Renault Clio

1992 Volkswagen Golf

1993 Nissan Micra

1994 Ford Mondeo

1995 Fiat Punto

1996 Fiat Bravo

1997 Renault Scenic

1998 Alfa Romeo 156

1999 Ford Focus

2000 Toyota Yaris

2001 Alfa Romeo 147

2002 Peugeot 307

2003 Renault Mégane

2004 Fiat Panda (nuova)

2005 Toyota Prius

2006 Renault Clio

2007 Ford S-MAX

2008 Fiat 500

2009 Opel Insignia

2010 Volkswagen Polo

2011 Nissan Leaf

2012 Opel Ampera/Chevrolet Volt

2013 Volkswagen Golf VII

2014 Peugeot 308

2015 Volkswagen Passat B8

2016 Opel Astra

2017 Peugeot 3008

2018 Volvo XC40

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.