Оваа награда претставува дури 35-то признание кое го освои, сега веќе славниот модел, Peugeot 3008

PEUGEOT+3008+Car+of+the+Year

Составено од 25 дами, автомобилски новинарки од 20 различни земји, жирито на изборот на Women’s World Car of the Year секоја година избира Женски автомобил на годината.

Годинава победникот е Peugeot 3008, кој ја освои оваа престижна титула во SUV категоријата.

PEUGEOT-3008-Women-Car-of-the-World-2017

Членките на жирито одбираа помеѓу 420 возила распоредени во 6 категории – фамилијарни, SUV, економични, еколошки, перформанс и луксуз.

Оваа награда во SUV категоријата претставува дури 35-то признание кое го освои, сега веќе славниот модел, Peugeot 3008.

nca_mid_sized_suv_peugeot_3008

Sandy Myhre, претседателката на Women’s World Car of the Year изборот, напомена:

„Овој избор е плод на демократско гласање на 25 жени, меѓународни автомобилски новинарки. Кај Peugeot 3008 не заведе i-Cockpit, кој е елегантен и импресивен, надворешниот и внатрешниот стил, држењето на патот, како и задоволството во возењето кое ова возило го нуди.“

458371-new-peugeot-3008-wins-women-s-world-car-year-suv.1-lg

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.