Повеќе од 70 новинари и стручњаци од областа на автомобилизмот ја составија листата на кандидатите за престижната награда Светски автомобил на годината 2018

World Car Awards

Секој април месец се доделува едно од најважните признанија во светот во автомобилизмот, кое носи назив „Светски автомобил на годината“ (World Car Awards).

Се доделуваат награди во неколку категории – Автомобил на годината, Луксузен автомобил на годината, Автомобил на годината со врвни перформанси, Градски автомобил на годината, Дизајнерски автомобил на годината и „Зелен“ автомобил на годината.

Кандидати за Светски автомобил на годината 2018 се:

Peugeot-3008-2017-1024-02

Alfa Romeo Giulia
Alfa Romeo Stelvio
BMW X2
BMW X3
Buick Regal/Opel/Vauxhall Insignia
Citroën C3 Aircross
Dacia Duster
Ford Fiesta
Genesis G70
Honda Accord
Hyundai Kona
Jeep Compass
Kia Picanto
Kia Niro
Kia Stonic
Kia Stinger
Land Rover Discovery
Mazda CX-5
Mitsubishi Eclipse Cross
Nissan Leaf
Nissan Micra
Peugeot 3008
Range Rover Velar
Renault Koleos
SEAT Ibiza
Skoda Karoq
SsangYong Rexton
Subaru XV / Crosstrek
Suzuki Swift
Toyota Camry
Volkswagen Arteon
Volkswagen Polo
Volkswagen T-Roc
Volvo XC40
Volvo XC60

Кандидати за Градски автомобил на годината 2018 се:

WGM52108

Ford Fiesta
Hyundai Kona
Kia Picanto
Kia Stonic Nissan Micra
SEAT Ibiza
Suzuki Swift
Volkswagen Polo

Најдобар луксузен автомобил:

Germany Frankfurt Auto Show

Audi A8
BMW 6 Series Gran Turismo
Lexus LS
Porsche Cayenne
Porsche Panamera

Кандидати за најдобар перформантен модел за 2018:

160510_Alfa-Romeo_Giulia-Quadrifoglio_49

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio
Audi RS 3 Sedan
Audi RS 5 Coupe
BMW M5
Ferrari Portofino
Hyundai i30 N
Honda Civic Type R Lexus LC 500
Renault Alpine A110
Volkswagen Polo GTI

Germany Frankfurt Auto Show

Најдобар „зелен“ автомобил:

BMW 530e iPerformance
Chevrolet Cruze Diesel
Chrysler Pacifica Hybrid
Hyundai FE
Nissan Leaf

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.