Chevrolet официјално ја претстави Corvette ZR1 моделска година 2019

Chevrolet-Corvette_ZR1-2019-infographic

2019 Chevrolet Corvette ZR1 е придвижуван од 6.2-литарски V8 агрегат со компресор, со сила од 755кс и 969Nm вртежен момент.

Chevrolet-Corvette_ZR1-2019-1024-0a

Може да се добие со 7-степен мануелен и 8-степен автоматски менувач, а најголемата декларирана брзина изнесува 210 миљи на час (337км/ч).

Chevrolet-Corvette_ZR1-2019-1024-04

Во пакетот на новиот модел се и спортско подесено ослонување, унапреден aero body кит, хауба од јаглеродни влакна, опционен Nappa кожен ентериер, седишта со греење и вентилација, спортски волан, Bose аудио систем и друго.

Chevrolet-Corvette_ZR1-2019-1024-05

Во продажните салони 2019 Corvette ZR1 ќе се појави на пролет следната година, цената не е соопштена, а ќе наведеме дека неофицијално се споменува сума од 120.000 американски долари.

Chevrolet-Corvette_ZR1-2019-1024-06

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.