Aston_Martin-One-77_2010_800x600_wallpaper_02

Компаниите Aston Martin Lagonda Ltd и Mercedes-AMG GmbH, спортската дивизија на концернот Daimler AG, официјално објавија договор за здружување на силите.

Aston_Martin-Vantage_SP10_2013_800x600_wallpaper_01

Британскиот бренд ќе биде снабдуван со мотори и електронски компоненти со марка AMG, додека Daimler AG ќе стане сопственик на 5% акции на „Астон Мартин“.

Aston_Martin-DB9_Volante_2009_800x600_wallpaper_01

Британскиот произведувач во својата богата историја користеше различни мотори – во почетокот 4-цилиндричен од сопствена конструкција, потоа 6-цилиндрични Lagondal, кој го конструираше славниот W.O. Bentley.

Aston_Martin-Vanquish_Volante_2014_800x600_wallpaper_07

Во најславните модели на оваа марка беа вградувани моторите на Тадек Марек, најпрво 4-литарскиот 6-цилиндраш (DB5), а подоцна одличниот 5.3-литарскиот V8, кој остана во продукција до 1999 година, кога во својата финална еволуција имаше максимална сила од 600кс.

AMG Motor M157

Под водство на „Форд“, „Астон“ прво доби турбо со 6-цилиндри, мотор позајмен од „Јагуар“ и вграден во DB7, а од 1999 во понудата постојат и 12-цилинрични мотори.

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.