„СИЛЕН КАКО 10 СУПЕР АВТОМОБИЛИ“ – Болид со максимална брзина од 500км/ч премиерно во Дубаи

21147311_114551232598667_1979075712581107712_n

„СИЛЕН КАКО 10 СУПЕР АВТОМОБИЛИ“ – Болид со максимална брзина од 500км/ч следната недела премиерно во Дубаи.

Кога пред некоја година го претставивме како концепт, многу луѓе Devel Sixteen не го сфатија сериозно.

12519074_1063915460331153_918685171_n

Но, компанијата од Дубаи се здружи со респектабилниот италијански произведувач Manifatture Automobili Torino и како резултат на ова сериската изведба на 5007кс моќниот Devel Sixteen ќе биде претставен следната недела на Автосалонот во Дубаи.

Компанијата Devel ги здружи силите со Manifatture Automobili Torino, која помеѓу останатото е задолжена за производство на Scuderiа Cameron Glickenhaus SCG 003 и новиот Apollо Intensa Emozione.

Од компанијата Devel изјавија како нивниот модел Sixteen има „сила од 10 супер автомобили“, а се споменува и максимална брзина од 500км/ч.

На службениот Instagram налог на произведувачот стои соопштение дека сериската верзија во продажните салони се очекува при крајот на годинава.

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.