Top Gear споредбен тест

Конкуренцијата на „хот-хечеви“ одамна не била толку интересна, а екипата на Top Gear одлучи да направи споредбен тест на забрзување на три модели, кои во периодов се во центарот на вниманието.

Станува збор за тројката Honda Civic Type R, Renault Megane RS Cup 280 и Hyundai i30 N. Сите денешни ривали имаат 4-цилиндарски турбо мотори и мануелни менувачи, но различна сила.

Најсилниот модел е Civic Type R со 2.0-литарски агрегат од 320 кс и 400 Нм, Megane RS има 1.8-литарски мотор извлекува 280 кс и 391 Нм, додека најслабиот ривал на овој тест е Hyundai i30 N со 2.0 мотор и 275 кс и 353 Нм.

Видео прилогот ќе ни покаже кој најдобро забрзува:

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.