Погледнете ја пресметката помеѓу Golf GTI TCR и i30 N Performance, резултатот сигурно ќе ве изненади

Пред доаѓањето на потполно новата, долго очекувана осма генерација на Golf, во Volkswagen се одлучија на пазарот да го пласираат GTI TCR, кој сега во режија на колегите од Sportauto е на споредбен тест со жестокиот Hyundai i30 N Performance.

Да тргнеме од германскиот адут – VW Golf GTI TCR под хаубата има 290 кс, кои ги извлекува од 2.0-литарски турбо бензински мотор. До брзина од 100 км/ч забрзува за 5,6 секунди, а силата се пренесува преку 7-степен DSG менувач, кој воедно е и единствена опција.

Максималната брзина, со посебниот пакет на опрема, изнесува 260 км/ч, инаку е лимитирана на 250 км/ч.

Од друга страна, Hyundai i30N Performance располага со 275 кс (достапна е и верзија со 250 кс), а за разлика од својот ривал, се нуди исклучиво со рачен менувач. Забрзувањето до 100 км/ч трае 6,1 секунди, произведувајќи при тоа феноменален звук.

Истиот возач ги возеше двата модели на иста патека, а иако на хартија работите изгледаат кристално јасни, резултатот сигурно ќе ве изненади:

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.