Изборот на Светски автомобил годинава во знакот на апсолутна SUV доминација

Изборот на Светски автомобил годинава во знакот на апсолутна SUV доминација – во најтесниот избор на кандидати од три можни, дури сите три се SUV модели.

Mazda-CX-5_EU-Version-2017-1024-07

Жирито на изборот за Светски автомобил на годината 2018 (World Car of the Year 2018) ги соопшти финалистите на овогодишниот избор. Тоа се Mazda CX-5, Range Rover Velar и Volvo XC60, а победникот ќе биде прогласен на 28 март на Автосалонот во Њујорк.

Истото меѓународно жири составено од 82 члена, кое го бира Светскиот автомобил на годината 2018, ги доделува наградите и во следните категории: World Urban Car of the Year, World Luxury Car of the Year, World Performance Car of the Year, World Green Car of the Year и World Car Design of the Year.

Финалисти по категории се:

World Urban Car of the Year

Ford Fiesta

Ford-Fiesta_ST-2018-1024-02

Suzuki Swift

Volkswagen Polo

World Luxury Car of the Year

Audi A8

Porsche Cayenne

Porsche-Cayenne-2018-1024-01

Porsche Panamera

World Performance Car of the Year

BMW M5

Honda Civic Type R

Lexus LC 500

Lexus-LC_500-2018-1024-05

World Green Car of the Year

BMW 530e iPerformance

Chrysler Pacifica Hybrid

Nissan Leaf

Nissan-Leaf-2018-1024-03

World Car Design of the Year

Lexus LC 500

Range Rover Velar

Land_Rover-Range_Rover_Velar-2018-1024-03

Volvo XC60

Volvo-XC60-2018-1024-04

Повеќе вести од денес тука.

Comments

comments

Сподели.


За Авторот

Коментарите се затворени.